İSTANBUL ÜSKÜDAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Günü Mesajı

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Günü Mesajı

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve

Mehmet Akif ERSOY’u Anma Günü Mesajı

 

Mehmet Âkif, yalnız şair değil, aynı zamanda bir mütefekkirdir. Düşündüğü gibi yaşadığından, karakterine güvenilen örnek bir şahsiyettir.

Osmanlı’nın son yıllarından Cumhuriyet’e geçişin sancılı dönemi olan Milli Mücadele boyunca Mehmet Âkif, bu toplumun pek çok millî, insanî ve İslâmî değerinin sözcüsü olmuştur.

Mehmet Âkif’in hayatı ile Safahat adlı kitabını okumak, bu kahraman milletin asil ruhuyla tarihî ve kültürel mirasının vazgeçilmez değerlerini tanımak demektir.

Çanakkale Şehitleri için savaşın en hararetli günlerinde yazdığı şiir, Asım adlı tek şiirlik manzum diyaloglar kitabına girmiş, fedâkâr ve idealist gençliğin destanı olmuştur. Bu gönüllü medreseliler ve mektepliler savaşının nasıl bir bağımsızlık meşalesi yaktığını ve bunun da Birinci Dünya Savaşı mağlubiyetinin ardından İstiklâl Savaşı’nın ışığını doğduğunu hepimiz biliyoruz.

İstiklâl Savaşı’nın en muhataralı yıllarında Anadolu şehirlerini dolaşarak cihat ruhunu canlandıran ve İstiklâl Marşı’nı da bu ruhla yazarak “kahraman ordumuza” armağan ettiği için de Safahat kitabına almayan Âkif’in ne kadar asil bir ruha sahip olduğunu da görüyoruz.

Bütün klasik şairlerimiz yeterince tanınmazsa, millî kültürümüzün temel dinamiklerinden mahrum kalırız. Bu bizdeki tarih şuurunu yok eder. Sonra da bu ülkenin vatan haline gelebilmesi için hayatlarını feda eden insanların kadri bilinmez. Biz, bizi biz yapan değerleri kaybedersek, bu milletin gençliği şiire yabancı yetişirse, şiirlerle beraber onların bir bölümü de yok olur. Mevlana, Yunus Emre, Şeyh Galp, Dede Korkut, Nasreddin Hoca, Hacı Bektaş ve Hacı Bayram-ı Veli gibi âbidevi şahsiyetlerle birlikte, her bölgedeki önemli şahsiyetleri anlatmak için de buna benzer faaliyetler yapılmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle ben de “Allah, bu millete bir İstiklal Marşı daha yazdırmasın” diyorum ve Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’u rahmetle yâd ediyorum.

 

 

                   Sinan AYDIN / Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü


.........

Mimar Sinan Mahallesi Dr. Fahri Atabey Caddesi No 21 Üsküdar Hükümet Konağı B Blok Kat 1,2 NOT Müdürlüğümüze yapılacak şikayet ve isteklerin resmi yazı ile elden veya MEBİM yada CİMER sistemi üzerinden yapılması gerekmektedir. - 0216 201 20 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.