İSTANBUL ÜSKÜDAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi Mesajı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi Mesajı

 

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi Mesajı

Milletimizin tarihi, her sayfası altın harflerle yazılmış destanlarla doludur. Bu destanların yazarları,  Niğbolu’da, Kosova’da, Çaldıran’da, Mohaç’ta, Çanakkale’de, Kıbrıs’ta “bir gül bahçesine girercesine kara toprağa girmiş” kahraman şehitlerimiz ile gazilerimizdir.

Bu sene, Çanakkale’nin ayrı bir heyecan dalgası oluşturduğu konusunda ve oluşturmaya devam edeceğinden kuşku yoktur.

100 yıl içinde Çanakkale’nin unutulmamasının ardında, milletimizin ona herhangi bir savaştan farklı bir anlam yüklemesi gibi bir sebep bulunduğunu söylemek mümkün.

Belli ki Çanakkale yaşıyor.

250 bin insan şehadet şerbeti içerek o topraklara düştü.

Ancak Çanakkale, Allah kelamında “Şehitlerin ölmeyeceği”  hükmüyle mütenasip bir dirilikle yaşıyor.

Çanakkale’de; teknik üstünlük, vatan ve millet sevdası karşısında bütün anlamını yitirmiş, zafer gazilikle kucaklaşmış, ölüm şehit olmakla yüceltilmiştir.

   Çanakkale bizim nasıl bir millet olduğumuzu, bizim nasıl bir ve beraber olduğumuzu, kardeş olduğumuzu bize, tekrar tekrar anlatan muhteşem bir destandır.

Çanakkale Zaferi bir etnik kökenin, bir ırkın, bir kavmin zaferi değildir. Çanakkale Zaferi Türkiye´nin, Anadolu ve Trakya´nın olduğu kadar, dünya üzerindeki tüm kardeş milletlerin, kardeş halkların, yeryüzündeki tüm kardeşlerimizin zaferidir.

  Bizim millet anlayışımızın; çerçevesi, sınırları Çanakkale´de çizilmiş, milliyet kavramı Çanakkale´de ruhunu ve özünü bulmuştur.

Çanakkale´yi anlayamayan, Türkiye´yi asla anlayamaz. Çanakkale ruhunu anlayamayan milleti de anlayamaz.

Çanakkale´deki dayanışmayı, azmi, fedakârlığı anlayamayan, bu ülkenin, bu milletin kardeşliğini de anlayamaz.

Biz, millet olarak 18 Mart 1915´de Çanakkale´de adeta yeniden doğduk. Tarih sahnesinde yerimizi yeniden aldık. 100 yıl sonra bugün de Çanakkale´den ilham alarak millet ve milliyet şuurumuzu daha ileri taşımalıyız. 100 yıl önce canlarını toprakları, bayrakları, dinleri, imanları, namus ve şerefleri için seve seve vermiş dedelerimizden güç alarak, güçlü bir Türkiye´yi hep birlikte yeniden inşa etmeliyiz.

Bu vesileyle Çanakkale şehitlerimizi ve tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmetle ve minnetle yâd ediyorum. Allah onlardan razı olsun. Mekânları cennet,  kardeşliğimiz, birliğimiz daim olsun diliyorum.

 

                                                                                                                   Sinan AYDIN

   İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

...... 

 

 

 

Mimar Sinan Mahallesi Dr. Fahri Atabey Caddesi No 21 Üsküdar Hükümet Konağı B Blok Kat 1,2 NOT Müdürlüğümüze yapılacak şikayet ve isteklerin resmi yazı ile elden veya MEBİM yada CİMER sistemi üzerinden yapılması gerekmektedir. - 0216 201 20 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.