İSTANBUL ÜSKÜDAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ayasofya Camiinde İcra Edilen İcazet Merasimi

İTO Marmara İHL bünyesinde bulunan İmam Hatip Ortaokulumuzdan 136 öğrencimizin İcazet Merasimi Ayasofya Camiinde icra edildi.    
Ayasofya Camiinde İcra Edilen İcazet Merasimi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde gerçekleştirilen, İTO Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi Hafızları İcazet Töreni'ne katıldı.

84 yıl aradan sonra Ayasofya Camii'nde Cumhurbaşkanımız ve TBMM Başkanımızın da bir veli olarak iştirakiyle Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık projesinin meyvelerinden 136 hafızın asrın Hafızlık İcâzet Merasimi gerçekleşti.

Törende, "Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi"nin uygulandığı İstanbul Üsküdar İTO Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi/Hafız İmam Hatip Ortaokulu'nda hafızlıklarını tamamlayan 136 öğrenci icazet aldı.

Programda hafız öğrenciler Kur'an-ı Kerim'den ayet ve sureler okurken, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da Kur'an-ı Kerim okudu.

Hafızlara çeşitli hediyelerin verildiği programın sonunda Cumhurbaşkanmız, hafızlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Programa; TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay, Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Sayın Muhammed Hamdan Dagalo Hmidti, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa SAFRAN, Kaymakamımız Sayın Murat Sefa DEMİRYÜREK, Belediye Başkanımız Sayın Hilmi TÜRKMEN, Din Öğretimi Genel Müdürümüz Sayın Nazif YILMAZ, İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Sinan AYDIN ile hafız öğrencilerin velileri ve davetliler katıldı.

 

Örgün Eğitimle Birlikte

İcazet töreninden sonra TBMM Başkanı Mustafa Şentop hafızlık icazeti alan oğlu Ömer Asım ile birlikte basın mensuplarına açıklama yaptı. İmam Hatip okullarında uygulanan Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi'nin başarılarına değinen Şentop, proje sayesinde öğrencilerin bir yandan okullarına devam ederken diğer taraftan hafızlık eğitimi aldıklarını belirterek şöyle devam etti:

"Bunlardan biri de İTO Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi. Benim oğlum da bu okulda sekizinci sınıfta. Liselere giriş sınavına hazırlanıyor. Beşinci sınıfta başladı hafızlık için, yaklaşık 20 ay gibi bir zaman içinde hafızlığını da tamamladı. Herhangi bir sene kaybı da olmuyor burada. İkisi beraber yürütülüyor. Bu çok iyi bir proje çünkü hafızlık konusunda okulda ara verme söz konusu olduğu zaman okul başarısını önemseyen aileler, çocuklar pek rağbet etmiyorlar. Okula ara verip de hafızlığı başka bir yerde, dışarıda Kur'an kursunda tamamlamak gibi. Bu, başarılı öğrencileri de hafızlık için buraya çekebilecek bir proje. Bu beşinci yılı ve sanıyorum 133 hafız verdi. Türkiye'nin başka yerlerinde de bu tür proje okullar oldu."

Törende oğlu ile birlikte icazet alan 133 öğrenciden birinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın torunu olduğunu aktaran Şentop "Tabii hafızlık bizim tarihimizde, medeniyetimizde çok önemli bir husus. Cumhurbaşkanımızın da torunu, Bilal Erdoğan'ın oğlu Ömer Tayyip Erdoğan hafızlığını tamamladı. Hafızlığını tamamlayan 133 çocuğumuzu tebrik ediyorum. Bunlardan biri de benim oğlum Ömer Asım" dedi.

İtibarlı Bir Meziyet

Şentop, Osmanlı döneminden bu yana hafız yetiştirmenin önemli olduğunu belirterek, "1650 yılında Evliya Çelebi, Seyahatnamesi'nde İstanbul'da 9 bin hafız olduğunu, bunların 3 bininin de kadın hafız olduğunu söylüyor. O yıllar itibarıyla da İstanbul'un nüfusu 400 bin civarında. Yani yüzde 2,25 gibi bir orana tekabül ediyor. Oldukça yüksek bir oran." ifadelerini kullandı.

İmam Hatip okullarında hafız yetiştirme projesi fikrinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ait olduğunu dile getiren Şentop, şunları kaydetti:

"Bizim bütün dinî metinlerimizde de milletimizin sosyal, kültürel hayatında da hafızlık çok itibarlı bir meziyettir, özelliktir. Bu proje konusundaki fikir Cumhurbaşkanımızındır. Kendisine bir veli olarak da teşekkür ediyorum. Bunu uygulayan Milli Eğitim Bakanlarımıza, hocalarımıza ve okul yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Türkiye bu konuda bütün İslam ülkeleri arasında da en fazla ehemmiyet veren ülkedir."

29-05-202129-05-202129-05-202129-05-202129-05-202129-05-202129-05-2021

Mimar Sinan Mahallesi Dr. Fahri Atabey Caddesi No 21 Üsküdar Hükümet Konağı B Blok Kat 1,2 NOT Müdürlüğümüze yapılacak şikayet ve isteklerin resmi yazı ile elden veya MEBİM yada CİMER sistemi üzerinden yapılması gerekmektedir. - 0216 201 20 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.