İSTANBUL ÜSKÜDAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"HEM İŞİM VAR HEM OKULUM" Proje Tanıtım Toplantısı ve Protokol İmza Töreni

Kaymakamlığımız riyasetinde Belediyemiz ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün işbirliği ile "Hem İşim Var Hem Okulum" Projesi tanıtım toplantısı ve protokol imza töreni, Üsküdar Kirazlıtepe Boğaziçi Yaşam Merekezi'nde gerçekleştirildi.


Programa, Üsküdar Kaymakamı Sayın Murat Sefa DEMİRYÜREK, Üsküdar Belediye Başkanı Sayın Hilmi TÜRKMEN, MÜSİAD Genel Başkanı Sayın Mahmut ASMALI, İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Levent YAZICI, İlçe Millî Eğitim Müdürü Sayın Sinan AYDIN, Muhtarlar, oda temsilcileri, STK temsilcileri, okul müdürleri ve veliler katıldılar.

Programın açılış kısmında Üsküdar Paşakapısı Mesleki Eğitim Mekezi Müdürü Mustafa YAVUZ mesleki eğitim merkezleri hakkında teknik bilgi sunumu yaptılar.

Protokol konuşmaları kapsamında; İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Levent YAZICI, Belediye Başkanı Sayın Hilmi TÜRKMEN, MÜSİAD Genel Başkanı Sayın Mahmut ASMALI ve Üsküdar Kaymakamı Sayın Murat Sefa DEMİRYÜREK proje ile bu kapsamdaki öğrencilerin, velilerin ve işverenlerin elde edecekleri kazanımlar üzerinde durarak projenin önemini vurguladılar.

"Hem İşim Var Hem Okulum" projesi ile eğitim sürecini herhangi bir nedenle terk eden, örgün eğitimde okula devam konusunda sorun yaşayan, açık liseye devam ederken bir meslek sahibi olmak isteyen öğrenciler ile zorunlu eğitim çağının dışına çıkmış, işletmelerde çalıştığı halde kalfalık ve ustalık belgesi bulunmayan kişilerin diploma ve belge almalarının sağlanması amaçlanmaktadır.

Müdürlüğümüz ile Üsküdar Belediyesi iş birliğinde hazırlanan "Hem İşim Var Hem Okulum" Projesi ile ilgili olarak 27.12.2021 Pazartesi günü saat 19.00'da Üsküdar Kirazlıtepe Boğaziçi Yaşam Merkezi'nde; yukarıda arz edilen kapsamdaki öğrenci velileri, muhtarlar, meslek kuruluşları, STK temsilcileri, ortaokul ve lise müdürleri, okul aile birliği başkanları ve basın mensuplarının yer aldığı 500 kişinin katılacağı yemekli proje tanıtım toplantısı ve protokol imza töreni icra edilmiştir.

Planlanan tanıtım toplantısında, projenin içeriği, amacı ve işleyiş süreci hakkında davetlilere bilgi verilmiştir. Ayrıca;

Velilere, çocukları projede yer aldıkları takdirde elde edecekleri kazanımlar:

 • Haftada bir gün okula gidecekleri, dört gün işyerinde çalışabilecekleri,
 • 9. Sınıftan 11. Sınıfa kadar olan dönemde (Kalfalık) Asgari Ücretin 1/3 oranında 12. Sınıfta ise (Ustalık) Asgari Ücretin 2/4 oranında ücretin Devlet tarafından ödeneceği,
 • Genel sağlık sigortasından ücretsiz faydalanabilecekleri,
 • Kalfalık, ustalık belgesi alabilecekleri,
 • Ustalık yeterliğini kazanmış olanların mesleklerinde en az on yıl çalıştıklarını belgelendirdikleri takdirde Bakanlıkça açılacak iş pedagojisi kursu sınavına doğrudan katılabilecekleri, başarılı olanlara usta öğreticilik belgesi verileceği,
 • Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi diploması alabilecekleri,
 • İş garantili nitelikli çalışan olabilecekleri anlatılmıştır. (İstihdam oranı %88)

İşverenlere de projede yer aldıkları takdirde:

 • Devlet destekli (maaş + sigorta) stajyer öğrenci çalıştırabilecekleri,
 • İş pedagojisi dersleri (40 saat) alarak usta öğretici olabilecekleri,
 • Usta oldukları alanda ders verebilecekleri,
 • İşverenler tarafından ifade edilen "aradığım elemanı bulamıyorum" retoriğinin son bulacağı aktarılmıştır.

28-12-202128-12-202128-12-202128-12-202128-12-202128-12-202128-12-202128-12-2021

Mimar Sinan Mahallesi Dr. Fahri Atabey Caddesi No 21 Üsküdar Hükümet Konağı B Blok Kat 1,2 NOT Müdürlüğümüze yapılacak şikayet ve isteklerin resmi yazı ile elden veya MEBİM yada CİMER sistemi üzerinden yapılması gerekmektedir. - 0216 201 20 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.