İSTANBUL ÜSKÜDAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

30 Ağustos Zafer Bayramı

  Aziz Türk milletinin sayısız zaferlerle süslenmiş şanlı tarihinin eşsiz kahramanlık destanlarından birisi olan 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 100. yılını atalarımızdan bizlere kutlu bir emanet gibi kalan aynı coşku ve heyecanla kutluyoruz.    
30 Ağustos Zafer Bayramı

 

Milletimiz için kutlama merasimleri, verilen kurtuluş savaşlarının ve elde edilen zaferlerin bir çeşit provası anlamını taşır. 100 yıl önce bugün kazanılan bu büyük zafer, Türk milletinin yenilmezliğinin ve tutsak edilemezliğinin sadece kendi coğrafyasına değil, tüm dünyaya ilanı anlamına gelmektedir.

 

"Harp, zaruri ve hayati olmadıkça bir cinayettir.'' diyen Gazi Mustafa Kemal, 1071 Malazgirt Savaşı'yla açılan Anadolu kapılarını 30 Ağustos 1922 Dumlupınar Zaferi'yle mühürlemiş ve bu toprakları bize ait bir yurt kılmıştır. Bu yüzden Başkomutanlık Meydan Muharebesi, Anadolu topraklarının Türk vatanı olduğunu kati bir iradeyle dosta düşmana göstermiş olmanın dışında milletimizin varoluş mücadelesinin önemli bir sembolü hâline de gelmiştir.

 

Milletimizin tarih boyunca kazandığı bütün büyük zaferlerinin temelinde özgürlük ve vatan söz konusu olduğunda gösterdiği "bir ve diri" olma duygusunun yatmakta olduğu görülür. Asli görevimiz, atalarımızdan bizlere hiç kaybolmadan geçen bu bilinci gençlerimize doğru bir şekilde aktarmaktır. Türkiye'nin 2023 ve sonrası hedeflerine ulaşması sürecinde tarihimizden güç almak ve bu güçle geleceğe doğru yol almak durumunda olduğumuzun farkındayız.

 

30 Ağustos Zaferi vesilesiyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklal Savaşı'mızın tüm kahramanlarını ve şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi de minnet ve şükranla yâd ediyor, bu kutlu milletin evlatları olmanın haklı gururunu bir kez daha yaşarken tüm bu duygu ve düşüncelerle milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramını yürekten kutluyorum.

 

Mimar Sinan Mahallesi Dr. Fahri Atabey Caddesi No 21 Üsküdar Hükümet Konağı B Blok Kat 1,2 NOT Müdürlüğümüze yapılacak şikayet ve isteklerin resmi yazı ile elden veya MEBİM yada CİMER sistemi üzerinden yapılması gerekmektedir. - 0216 201 20 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.