İSTANBUL ÜSKÜDAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye’de Bir İlk; Anadolu İmam Hatip Liselerinde Klasik Sanatlar ve Mûsikî Projesi

Türkiye’de Bir İlk;  Anadolu İmam Hatip Liselerinde Klasik Sanatlar ve Mûsikî Projesi

Türkiye’de Bir İlk;

Anadolu İmam Hatip Liselerinde Klasik Sanatlar ve Mûsikî Projesi

 

Millî Eğitim Bakanlığı, tarihinde bir ilk uygulama ile sanat ve mûsikî alanında özgün bir çalışmaya imza atıyor. 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren İstanbul ili Üsküdar ilçesi Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesinde, “Klasik Sanatlar ve Mûsikî Projesi”  uygulanıyor.

 

Bu projenin gerçekleşmesiyle birlikte öğrenciler; klasik sanatlarda, özellikle Hüsn-i Hat ve Mûsikî alanlarındaki bilgi ve becerilerini artıracak, kültür ve medeniyet mirasımızın devamlılığını sağlamada önemli bir kazanım elde etmiş olacak. Böylece sanat bilinci gelişmiş bireylerin, kabiliyetleri doğrultusunda daha donanımlı yetişmeleri, özgüvenleri yüksek ve sanatçı bir kimlikle hayata atılmaları hedeflenmektedir.

 

Bilindiği gibi Türk-İslam sanatlarının merkezinde yer alan hat sanatı, insanın estetik anlayışına hitap etmektedir. İnsandaki güzellik ve estetik ilgisi yine onun özündeki farklı kabiliyetlerin keşfi ve geliştirilmesi ile birbirini tamamlar. Hüsn-i Hat’a ilgi duyan öğrencilere başlangıç seviyesinde bilgi ve beceri kazandırmayı amaçlayan bu projede teoriden çok pratiğe ağırlık verilmesi esas alınmaktadır.

 

Öte yandan duygu, düşünce veya bir olayı anlatmak gayesiyle ölçülü ve ahenkli seslerin ritimli veya ritimsiz olarak estetik bir şekilde bir araya getirilme sanatı olan mûsikî, yerel ve evrensel bir boyut içermektedir. Medeniyetimizin mirası olan mûsikî kültürümüzü gelecek nesillere aktarmak, iyi bir ses terbiyesi ve mûsikî eğitimi almak ile mümkündür.

 

Klasik Sanatlar ve Mûsikî Projesi ile geçmişle gelecek arasında bir bağ kurmak amacıyla önemli bir adım atılmış olmaktadır. İstanbul Üsküdar Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesine yetenek sınavı ile Hüsn-i Hat bölümü için 34, Mûsikî bölümü için 34 öğrenci olmak üzere toplamda 68 öğrenci almaya karar verildi. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda ilk defa uygulanacak bu projenin başvuruları okulun  20-29 Haziran 2016 tarihleri arasında doğrudan, posta veya web sitesi üzerinden yapılacaktır. Ayrıntılı bilgi için okulun http://hakkidemiranadoluihl.meb.k12.tradresi ziyaret edilebilir.

 

 

  HAKKI DEMİR ANADOLU İMAM HATİP LİSİESİ KLASİK SANATLAR VE MUSİKİ PROJE OKULU KAYIT TAKVİMİ 

Sıra No: Çalışma Adı Tarih
1 Başvuruların alınması 20 Haziran – 22 Temmuz 2016
2 Öğrenci Listelerinin İlanı 22 Temmuz 2016
3 Yetenek Sınavının Yapılması 25 – 29 Temmuz 2016
4 Asil ve Yedek Sıralama Listelerinin İlanı 29 Temmuz 2016
5 Kayıtların Yapılması 01 – 05 Ağustos 2016
6 Yedek Listeden Kayıtların yapılması 08 – 09 Ağustos 2016
7 Boş Kontenjanlar için Yedek Listeden Kayıtların Yapılması 10 Ağustos 2016
8 Açık Kontenjanlar İçin Sınav ve Kayıtların Yapılması 26 – 30 Eylül 2016

     

 

Mimar Sinan Mahallesi Dr. Fahri Atabey Caddesi No 21 Üsküdar Hükümet Konağı B Blok Kat 1,2 NOT Müdürlüğümüze yapılacak şikayet ve isteklerin resmi yazı ile elden veya MEBİM yada CİMER sistemi üzerinden yapılması gerekmektedir. - 0216 201 20 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.