İSTANBUL ÜSKÜDAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mustafa Kutlu Hikâye Yarışması

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle Pendik Belediyesi tarafından 2023 Eğitim Vizyonu perspektifiyle Mustafa Kutlu Kısa Hikâye Yarışması düzenleniyor.
Mustafa Kutlu Hikâye Yarışması

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle Pendik Belediyesi tarafından 2023 Eğitim Vizyonu perspektifiyle edebiyatımıza/düşünce dünyamıza yerli bir yaklaşımla büyük bir katkı sunan Mustafa Kutlu Kısa Hikâye Yarışması düzenliyor. Yarışmanın konusu insana, aileye, topluma merhametli bir gözle bakan Mustafa Kutlu tarafından "merhamet" olarak belirlendi.

Yarışmanın temasının amacı, toplumda merhametle ilgili farkındalık düzeyini yükseltmek, merhametin bireysel ve toplumsal yaşamdaki önemine dikkat çekmek. Aynı zamanda kadim değerlerimizi hatırlayarak gençlerde bilinç oluşturulması da hedefleniyor. Merhametle ilgili yaklaşımları hikâye aracılığıyla anlatmayı öne çıkaran yarışma, liselilerin duygu ve düşüncelerini yazıyla ifade etmelerini desteklerken onların hikâyelerini başkalarıyla paylaşmalarına imkân tanıyacak.

Yarışmaya Katılma Şartları

Yarışmaya İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı bütün resmî /özel okullarda okuyan lise öğrencilerimiz katılabilecekler. Sadece bir eserle başvuru yapılabilecek olan yarışmaya gönderilen hikâyelerin daha önce yayımlanmamış ve başka bir yarışmada ödül almamış olması gerekiyor. 

Yarışmaya gönderilecek hikâyeler Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu'na uygun şekilde, A-4 kâğıt boyutu ebadında, Times New Roman karakteriyle 12 punto büyüklüğünde ve en fazla 10 sayfa olacak şekilde hazırlan dijital ortamda ve ıslak imzalı EK-1 Başvuru Formu ve Taahhütnamesi ile ilgili okul müdürlüklerine teslim edilecek.  Yarışma şartnamesine uygun olmayan ve son teslim tarihinden sonraki başvurular değerlendirmeye alınmayacak.

Hikâyelerde yazarın kişisel bilgileri yerine hikâyenin ilk sayfasının sol üst köşesinde rumuz kullanılacak. Yarışmaya gönderilen hikâyelerin hukuki sorumluluğu yazarına ait olduğu için üçüncü kişilerin hikâyenin telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda yazar tüm sorumluluğu kabul etmiş sayılacak. 

Yarışma Takvimi, Seçici Kurul ve Ödül Töreni

Öğrencilerimiz eserlerini okul müdürlüklerine 26 Ekim-4 Kasım 2020 tarihleri arasında teslim edecek. Okul müdürlüklerimiz hikâyeleri ilçe millî eğitim müdürlüklerine 9 Kasım 2020'ye kadar gönderecekler. İlçe millî eğitim müdürlüklerimiz ilçelerini temsil edecek birinci eseri 13 Kasım-16 Kasım 2020 tarihleri arasında seçerek İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze ulaştıracak.

Seçici kurul tarafından yapılacak olan ön ve son değerlendirme ile dereceye giren eserler İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzce 27 Kasım 2020 tarihinde ilan edilecek. Yarışmanın seçici kurulunda Aykut Ertuğrul, Bahtiyar Arslan, Cemal Şakar ve Sadık Yalsızuçanlar yer alıyor. Seçici kurulun yayınlamaya değer bulduğu hikâyeler kitap hâline getirilecek.

Yarışma için 30 Kasım 2020 tarihinde bir ödül töreni düzenlenecek. Törende dereceye giren öğrencilerden birinciye 3 bin, ikinciye 2 bin, üçüncüye bin lira takdim edilecek. Ayrıca Türkçenin anlatma zevkini hep canlı tutan Mustafa Kutlu kitaplarıyla bir plaket verilecek. Ödül töreninin yapılacağı yer ve program bilgileri İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle Pendik Belediyesi web sayfalarından duyurulacak.

 

Mimar Sinan Mahallesi Dr. Fahri Atabey Caddesi No 21 Üsküdar Hükümet Konağı B Blok Kat 1,2 NOT Müdürlüğümüze yapılacak şikayet ve isteklerin resmi yazı ile elden veya MEBİM yada CİMER sistemi üzerinden yapılması gerekmektedir. - 0216 201 20 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.