İSTANBUL ÜSKÜDAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrenme Mekânı Olarak Tasarım-Beceri Atölyeleri

Tasarım Beceri Atölyelerinde görev alacak öğretmenlerimiz için düzenlenen ilk yetiştirme kursu tamamlandı.
Öğrenme Mekânı Olarak Tasarım-Beceri Atölyeleri

Tasarım, günümüz kültürünün ve üretiminin temel bir parçası hâline geldiğinden, eğitim ortamlarımızın da tasarımla öğrencilerimiz arasında bir bağ kurmayı mümkün kılacak şekilde tasarlanması gerekiyor.  Her şeyi yeni baştan düşünmeyi gerektiren bu süreç ise hiç şüphesiz çok katmanlı etkileşimler aracılığıyla sağlanabilir.

Atölyelerin Temel Yapısı ve Kurgusu

Buradan hareketle 2023 Eğitim Vizyon Belgemiz, mevcut eğitim uygulamalarımızın niteliğini artırmak için Tasarım Beceri Atölyelerinin kurulmasını öngördü. Ardından, bu konudaki uygulamaların çerçevesi çizildi. Öğrenme biçimlerimizin genişlemesi de dikkate alınarak, öğrencilerimizin düşünsel, duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını destekleyen Tasarım Beceri Atölyelerinin ulusal standartları da oluşturuldu. 

Sonraki aşamalarda ise Bilim ve Sanat Merkezleri yeniden yapılandırılarak tüm okullardaki Tasarım Beceri Atölyeleri ile ilişkilendirilecek. Okul bahçeleri de atölyelerle bağlantılı olarak yeniden tasarlanıp yaşam alanlarına dönüştürülecek.

İstanbul’da, pilot uygulamaları 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında başlayacak olan Tasarım-Beceri Atölyelerinin önce hangi okullarda uygulanacağı belirlendi.  Birinci dönemde İl Millî Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Murat Gözüdok, belirlenen okulların müdürleriyle İl Müdürlüğümüzün Tuna Salonu’nda bir toplantı yaptı. Geçtiğimiz günlerde ise Tasarım Beceri Atölyelerine yönelik İstanbul’daki öğretmen eğitimleri tamamlandı. İstanbul’daki Tasarım Beceri Atölyelerinin ilk örnekleri, Küçükçekmece Halkalı Cumhuriyet İlkokulu, Üsküdar Hezarfen Ahmet Çelebi Ortaokulu ve Başakşehir Toki Ertuğrul Gazi İmam Hatip Ortaokulu’nda kurulacak.  

Bu okulların yönetici ve öğretmenlerine yönelik olarak Zübeyde Hanım Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü’nde “Tasarım Beceri Atölyelerinde Görev Alacak Öğretmenleri Yetiştirme Kursu” düzenlendi. Millî Eğitim Bakanlığımızın Tasarım Beceri Atölyeleri Çalışma Ekibi tarafından verilen eğitimlerde Tasarım Beceri Atölyelerinin temel yapısı, kurgusu üzerinde duruldu. Akademisyenler ise öğrencilerin düşünmeye, tasarlamaya ve üretmeye zaman ayırabileceği yerler şeklinde inşa edilecek olan atölyelerin kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlara değindiler.  Ayrıca tasarımı bir öğrenme biçimi olarak farklı açılardan nasıl ele almak gerektiği üzerinde duruldu. 

Yaratıcılık ve Yeni Tecrübeler

Tasarım Beceri Atölyelerinde Görev Alacak Öğretmenleri Yetiştirme Kursu’nu ziyaret eden İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, temel eğitim kurumlarımızda oluşturulacak Tasarım Beceri Atölyelerinin 2023 Eğitim Vizyonu açısından önemini vurguladı.

Atölyelerin eğitim sistemimize getireceği yeni bakış açısına değinen Yazıcı, “Çocuklarımızın yetenekleriyle ilişkilendirilmiş becerilerin onlara pratik bir şekilde kazandırılabilmesi için Tasarım Beceri Atölyeleri kurulacak. Atölyelerimiz bilim, sanat,  spor ve kültür odaklı yapılandırılacak. Bu çerçevedeki eğitimlerimiz de her zaman kapsamlı bir iş birliğiyle ortaya çıkıyor.” dedi.

Öğrenmede sadece geleneksel yöntemlerin yetmediğinin altını çizen Yazıcı atölyelerin ortak bir amaç doğrultusunda öğrencilerimizin özellikle elini kullanmasını önemseyen, mesleklerle ilişkilendirilmiş işlikler olacağını belirterek şunları söyledi: “Tasarım Beceri Atölyeleri, heyecan verici deneyler, istikametler için birer platform olacak. Bilmekten çok tasarlamanın, yapmanın, üretmenin ön plana çıkacağı bu atölyeler öğrencilerimizin kendisini, meslekleri, çevresini tanımasına yardımcı olacak.  Aynı zamanda atölyeler yeniçağın gerektirdiği problem çözme, eleştirel düşünme, üretkenlik, takım çalışması ve çoklu okuryazarlık becerilerinin kazandırılması için somut mekânlar şeklinde düzenlenecek. Böylece genel eğitim ve öğrenme kavramlarının farklı şekillerde ele alınmasına da yardımcı olacaklar. Zira tasarım disiplinler ötesi bir disiplindir.”

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, kursa katılan öğretmenlerimizin konuyla ilgili düşünce ve taleplerini dinledi.  Yaratıcılık ve yeni tecrübelerin altını çizen Yazıcı, öğretmenlerimize Tasarım Beceri Atölyeleri konusundaki çalışmalarda çok güvendiklerini, kapsamlı iş birliği ile çok güzel çalışmaların ortaya çıkacağını umut ettiklerini kaydetti. 

17-02-201917-02-201917-02-201917-02-2019

Mimar Sinan Mahallesi Dr. Fahri Atabey Caddesi No 21 Üsküdar Hükümet Konağı B Blok Kat 1,2 NOT Müdürlüğümüze yapılacak şikayet ve isteklerin resmi yazı ile elden veya MEBİM yada CİMER sistemi üzerinden yapılması gerekmektedir. - 0216 201 20 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.