İSTANBUL ÜSKÜDAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü Mesajı

Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü Mesajı

Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü Mesajı

Öğretmenlik mesleği, insanlık tarihi kadar eskidir. Ülkemizin kültürel, sosyal ve ekonomik yönden ilerlemesinde çok önemli bir görev üstlenmiş olan öğretmenlerimizin tarihî gelişim sürecinde, çeşitli kaynaklardan yetiştirildikleri hepinizin malumudur. Öğretmen yetiştirme alanında Osmanlı Devleti’nin son zamanları ve Cumhuriyet tarihi boyunca önemli girişimlerde bulunulmuş dikkate değer kurumlar meydana getirilmiştir. Öğretmen yetiştiren kurumların en anlamlısı ve pedagojiye uygun olarak açılanı, ilk öğretmen yetiştiren kurum olan Dâr’ül Muallimin’dir. Dâr’ül Muallimin 16 Mart 1848 yılında kurulmuştur. Türkiye’de nitelikli öğretmen yetiştirme alanında çok önemli bir boşluğu dolduran bu Öğretmen Okullarının kuruluşunun 167. yıldönümü kutluyoruz. 

Öğretmenin niteliği, eğitim sisteminin niteliğini belirler. Ünlü Eğitimci John Dewey’in dediği gibi, “Eğitim, nihayet öğretmenin niteliği kadar iyidir.” Öğretmenlik bir sanattır. En iyi öğretmen hafızasına en fazla bilgiyi yüklemiş olan değil öğretme sanatını sınıf ortamında en iyi icra eden kişidir.

Bir ülkede en iyi eğitim sistemi ve en güzel eğitim araçları bulunsa da, öğretmenler ve öğretmenlik mesleği yeterli niteliğe ulaşmadıkça istenilen hedefe ulaşılması mümkün değildir. Çünkü öğretmen, eğitimin temel unsuru, eğitimin tamamlayıcısı ve uygulayıcısıdır. Geleceğin yetenekli kadrolarını yetiştirmek için çocuk ve gençlerimizin eğitimi, güvenilir ve yetenekli ellere bırakılmalıdır. Bu eller Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “İnsan topluluğunun en fedakâr ve saygıdeğer uzuvları olan öğretmenlerdir”.

Öğretmenlik, özel alanda uzmanlık gerektiren, akademik çalışma ve mesleki formasyonla şekillenen profesyonel bir meslektir. Her zaman daha iyiyi, daha yeniyi ve daha fazlasını öğretmek amacıyla canla başla mücadeleyi kendilerine ilke edinmiş bu mesleğin sahipleri, her türlü bilgi ve birikimle donanmış olsalar bile, esas kaynaklarını önce kendi gönüllerindeki coşku, fedakârlık, sevgi ve hoşgörüden alırken, bunlara her zaman milli ve manevi duygularını katık eylemişler, tarihimizin altın sayfalarında yerini alan en büyük öğretmenleri de yüksek vefa duygularıyla belleklerinde saklamışlar, onların izinde giderek yetiştirdikleri nesillere de öğrete gelmişlerdir.

Bu duygu ve düşüncelerle öğretmenlik ruhunun kazandırıldığı, öğretmen yetiştirmede niteliğin önemsendiği, 167 yıl önce başlatılan ve uzun yıllar sürdürülen uygulamaların hatırlanmasını diliyorum.

 

Sinan AYDIN

Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü

Mimar Sinan Mahallesi Dr. Fahri Atabey Caddesi No 21 Üsküdar Hükümet Konağı B Blok Kat 1,2 NOT Müdürlüğümüze yapılacak şikayet ve isteklerin resmi yazı ile elden veya MEBİM yada CİMER sistemi üzerinden yapılması gerekmektedir. - 0216 201 20 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.