İSTANBUL ÜSKÜDAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmenlerin Kişisel Verilerinin Ele Geçirildiği Haberleri İle İlgili Bilgilendirme

Kendini Geliştir Geleceği Değiştir Projesine katılan öğretmenlerin bazı bilgilerinin ele geçirildiği haberleriyle ilgili Müdürlüğümüzün açıklaması
Öğretmenlerin Kişisel Verilerinin Ele Geçirildiği Haberleri İle İlgili Bilgilendirme

Kıymetli Müdürlerim ve Öğretmenlerim;

Müdürlüğümüzce yürütülen  "Kendini Geliştir Geleceğini Değiştir" Mesleki Gelişim Seminerlerimiz beş yıldır öğretmenlerimizin kişisel ve mesleki gelişimlerine yönelik olarak icra edilmektedir. Bu seminer faaliyetlerimiz, Covid-19 salgını nedeniyle yine öğretmenlerimizden gelen talepler ve katılımda gönüllülük esası doğrultusunda, uzaktan eğitim şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Bu tarihe kadar sistemdeki verilerin güvenliğinde her hangi bir zaafiyet yaşanmamıştır. Fakat Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından bahse konu etkinlik ile ilgili başvuruları aldığımız "stratejiuskudar.com" sayfamızın 13.04.2020 tarihinden itibaren siber saldırıya maruz kalmış olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz.

Siber saldırı sonucu "stratejiuskudar.com" sayfamız üzerinden almış olduğumuz ad, soyad, telefon numarası, T.C. kimlik numarası, e-posta adresi ve branş bilgilerinin bulunduğu kişisel veriler etkilenmiştir. Siber saldırıyı düzenleyenler hakkında İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz avukatları aracılığı ile suç duyurusunda bulunulmuş ve soruşturma başlatmıştır. Ayrıca konuya dair İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz de inceleme ve soruşturma başlatmış bulunmaktadır. Kişisel veri güvenliğine yönelik gerekli teknik ve idari çalışmalar devam etmekte olup "stratejiuskudar.com" web sayfamız da tamamen kapatılmıştır.

Ayrıca kişisel bilgileri siber saldırı sonucu çalınmış olan öğretmenlerimiz, detaylı bilgi için  uskudar.meb.gov.tr internet adresini takip edebilirler.

Konuyla ilgili olarak kişisel verileri etkilenmiş olan tüm öğretmenlerimize tedbirli davranmaları için kurumlarınız aracılığı ile gerekli bilgilendirmenin yapılması gerekmektedir.

Bilgilerinizi ve tüm öğretmenlerimize duyurulmasını rica ederim.

 

Sinan AYDIN

İlçe Milli Eğitim Müdürü

                                                                                                              

Mimar Sinan Mahallesi Dr. Fahri Atabey Caddesi No 21 Üsküdar Hükümet Konağı B Blok Kat 1,2 NOT Müdürlüğümüze yapılacak şikayet ve isteklerin resmi yazı ile elden veya MEBİM yada CİMER sistemi üzerinden yapılması gerekmektedir. - 0216 201 20 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.