İSTANBUL ÜSKÜDAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sarıkamış Harekatı'nın 105. Yıl Dönümünde Millî Eğitim Müdürümüz Sinan AYDIN'ın mesajı

Sarıkamış Harekatı'nın 105. Yıl Dönümünde Millî Eğitim Müdürümüz Sinan AYDIN'ın mesajı

Birinci Dünya Savaşında Kafkas Cephesindeki ilk ve en büyük kara harekâtı olarak tarihe geçen Sarıkamış Harekâtı, zorlu hava koşullarına aldırmadan vatanlarını korumak adına  Allahuekber Dağlarında donarak can veren 90 bin askerimizin şahadete erdikleri bir hadise olarak hafızalarımıza kazınmıştır.

22 Aralık 1914 ila 15 Ocak 1915 tarihleri arasında 90 bin askerimizin, Sarıkamış'ta dondurucu soğuk ve tipi altında şehit olurken bile kol kola girip ebediyete bu şekilde yürümesi bir fedakarlık ve kahramanlık örneği olduğu kadar, aynı zamanda birlik, beraberlik ve  kardeşlik dersidir.

105 yıl önce yaşanan ve hala içimizi acıtan Sarıkamış faciası Mehmetçiğimizin vatanı için her koşulda gözünü dahi kırpmadan bu topraklar için canını seve seve vereceğini bir kez daha ortaya koymuştur. Sarıkamış'ta dondurucu soğukta günlerce cephe nöbeti bekleyen ve bu uğurda şehadete erenler bu vatan için ödenen bedellere en iyi örnek olarak tarihteki yerlerini almışlardır.  

Sarıkamış'ta yaşanılanlar, özellikle geleceğimizin teminatı genç kuşaklarımızın ibret alarak önemli dersler çıkarması gereken büyük kahramanlık tablosudur. Yüreklerde taşınan vatan, millet ve bayrak sevgisi, eşsiz bir sağduyu ve yüksek disiplin anlayışıyla birleşerek kahraman Mehmetçiğin en zor şartlara bile göğüs germesini sağlamıştır.

Millî bir inançla görevini yerine getiren Türk askeri; emre itaati, mücadele azmi, kararlılığı ve fedakârlığıyla birer kardelene dönüşmüş ve aziz Milletimizin zihninde ve gönlünde müstesna bir yer edinmiştir.

            Tüm şehitlerimizi  bir kez daha minnet ve şükranla anıyor, bir asır önce dondurucu soğuk altında, zorluklara aldırmadan kol kola şehadete yürüyerek Türk Milletinin en acı destanlarından birini yazan Kahraman Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

 

Sinan AYDIN

İlçe Millî Eğitim Müdürü

 

Mimar Sinan Mahallesi Dr. Fahri Atabey Caddesi No 21 Üsküdar Hükümet Konağı B Blok Kat 1,2 NOT Müdürlüğümüze yapılacak şikayet ve isteklerin resmi yazı ile elden veya MEBİM yada CİMER sistemi üzerinden yapılması gerekmektedir. - 0216 201 20 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.